Perran Kutman Öldü mü?

Perran Kutman Öldü mü? Perran Kutman kimdir?

İnternette en çok aranan ve merak edilen konu olan Perran Kutman ile ilgili gelişmeleri sizlerele paylaşacağız.

” Perran Kutman öldü mü ? ” diye merak edilen konuyu bu haberimiz ile yalnış olan bilgiyi doğru bir şekilde sizlere aktaracağız.

Usta sanatçı Perran Kutman acı haberle sarsıldı…

Perran Kutman ölmedi; Perran Kutman’ın annesi Emine Sabriye Kanat geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdi.
93 yaşında hayata gözlerini yuman annesi Emine Sabriye Kanat, bir süredir tedavi görüyordu.

Perran Kutman bu acı haberi Instagram hesabından şu sözlerle duyurdu: ‘‘Bugün bizim için çok acı bir gün. Biricik Sabriye annemizi kaybettik.”

Hayat Bilgisi’nde Afet Öğretmen olarak tanınan Perran Kutman, annesinin vefat haberiyle sarsıldı.

PERRAN KUTMAN KİMDİR, NERELİ VE KAÇ YAŞINDA?

Perran Kutman asıl adı Perran Kanat, 30 Kasım 1949 İstanbul doğumludur.1949 yılında Aksaray, İstanbul’da doğan sanatçı ailesinin isteği üzerine konservatuvar okumuş, tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Yaşamı süresince çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunlarında oynayan Perran Kutman, İlk sinema deneyimini 1972’de yönetmenliğini Nejat Saydam’ın yaptığı Şehvet Kurbanı adlı filmle yapan Kutman, Türk Sineması’nın klasikleri içinde sayılan Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, , N’Olacak Şimdi ve Hababam Sınıfı serisinde oynadığı rollerle çıktıktan sonra, Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yapan sanatçı Gırgıriye’deki Sabahat tiplemesi ile ün kazanmıştır.

İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1967’de Ulvi Uraz Tiyatrosu`nda sahneye çıkan Kutman, ilk sahne deneyimi hakkında bir röportajında “Ulvi Uraz’da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim” demiştir.

Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Kutman, Perihan Abla dizisi ile asıl üne kavuşmuştur. 1986 yılında TRT 2’de izleyiciyle buluşan Perihan Abla dizisi çok sevilince TRT1’e aktarılıp orada yayın hayatına devam etmiştir. Perihan Abla rolü ile özellikle Türk Halkının sevgisini kazanmıştır.1973 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Hüseyin Kutman’la evlenmiş fakat evlilikleri 1978 yılında sona ermiştir.

Kutman, 1980 yılında müzisyen Koral Sarıtaş ile evlenmiştir.1969`da Nisa Serezli, 1973`te Sezer Sezin, 1980`de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında çalışan sanatçı son tiyatro oyununu 1987 yılında “Artiz Mektebi” adlı oyun ile oynamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir