Sevda Ferdağ Çok Şansız

Sevda Ferdağ Çok Şansız

Selim İleri TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında Sevda Ferdağ hakkında “Sevda Ferdağ çok hakkı yenen, çok şansız bir oyuncudur” dedi.

Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında ünlü yazar Selim İleri konuk etti.

Selim İleri‘nin Türkan Şoray’la olan yakınlığını bilen Hülya Koçyiğit “Şoray’ı Selim İleri’den dinlesek” derken İleri’de Şoray ile anılarını anlatırken “Gerçek Şoray’ı tanıdıkça daha da hayran olduğum, anormal bir şefkati vardır” dedi. “Çolpan İlhan ve Sadri Alışık için gözüm kapalı gerçek sanatçı derim” diyen Selim İleri anılarını da “Film Gibi Hayatlar” programında paylaştı.

Sevda Ferdağ’dan da bahseden Selim İleri “Sevda Ferdağ çok hakkı yenen, çok şansız bir oyuncudur, 1979 yılında ödül aldığı festival askeri darbeden dolayı yapılamadı, 32 sene sonra yapıldı ve ödülünü aldı” derken, Ferdağ’nın canlandırdığı her karakterin hakkını verdiğini de söyledi.

70’li yılların beğenilen yüzleri arasında yer alan ve Kemal Sunal‘ın başrol oynadığı Kapıcılar Kralı’nın kızıl güzeli Sevda Ferdağ’ın güzelliği o yıllarda erkeklerin yoğun ilgisi ile karşı karşıyaydı.

1979 yılında düzenlenen Antalya Film Şenliğinde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü almaya hak kazandı.

Sevda Ferdağ kimdir?

Sevda Ferdağ, 15 Ağustos 1942 tarihinde Balıkesir, Edremit’de doğmuştur. Asıl adı Lütfiye Dumrul’dur. Babası Priştinalı Şakir Bey, annesi de Balıkesir, Havranlı Ayşe hanımdır. Fikriye adında ablası vardır. Ortaokulu İstanbul’da Erenköy’de okudu.

1958 yılında oynadığı ilk filmi “O Günden Sonra” iş yapmayınca ve aynı zamanda meşhur bir evli sporcu ile aşk yaşayınca annesi onu Almanya’ya ablasının yanına gönderdi. Sevda Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada oynamak üzereİstanbul’a 1963 yılında geldi. 1963 yapımı “Azrailin Habercisi” filminde oynar ve beğenilince arka arkaya birçok filmde oynadı. İlk filminden sonra adını değiştirerek “Sevda Ferdağ” yaptı.
1968 yılında sinemanın yanında ayrıca sahneye çıkarak şarkıcılık da yapmıştır. Bu yıllarda sinema oyuncusu Tamer Yiğit ile evlenme aşamasına gelmişlerdir.

1978 yılında senaristliğini Selim İleri’nin yaptığı” Seninle Son Defa” adlı sinema filminde Tarık Akan ile başrolde oynadı.

Sevda Ferdağ, 1989 yılında modacılığa başladı ama pek uzun sürmedi.

2011 yılında Kenan Ece, Melih Ekener, Müşfik Kenter ile birlikte “Bul Beni” adlı sinema filminde oynadı.

Ödüller:
1998 – 35. Antalya Film Şenliği – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Ağır Roman)
1979 – 16. Antalya Film Şenliği – En İyi Kadın Oyuncu (Seninle Son Defa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir